Orban preuzeo predsjedanje EU. Von der Leyen odustala od posjeta Budimpešti

Foto: EPA

Mađarska nacionalistička vlada preuzela je danas rotirajuće predsjedanje Europskom unijom, što izaziva zabrinutost zastupnika EU zbog gesla Victora Orbana, po uzoru na Trumpa, "Učinimo Europu ponovno velikom", percipiranih autoritarnih tendencija i održavanja veza s Rusijom unatoč ratu u Ukrajini.  

Mađarska je obećala da će biti "pošten posrednik" unatoč široko rasprostranjenoj zabrinutosti zbog onoga što kritičari vide kao autoritarnu, Rusiji prijateljsku vladu. Nacionalistički premijer Viktor Orban, koji vodi srednjoeuropsku državu od 2010. s ciljem da je transformira u "neliberalnu demokraciju", često se sukobljava s Bruxellesom oko pitanja vladavine prava i ljudskih prava.

Također je jedini čelnik EU koji je zadržao veze s Rusijom unatoč njezinoj invaziji na Ukrajinu. Odbio je poslati oružje Kijevu i opetovano je kritizirao sankcije protiv Moskve zbog rata.

Zadnji put predsjedali prije 13 godina

Prošle je godine Europski parlament usvojio neobvezujuću rezoluciju u kojoj se ističe mađarsko "nazadovanje" u demokratskim vrijednostima i postavlja pitanje kako bi mogla "vjerodostojno" preuzeti šestomjesečno predsjedanje blokom.

Budimpešta ustraje u tome da je spremna preuzeti "dužnosti i odgovornosti" upravljanja blokom od 27 zemalja. "Bit ćemo pošteni posrednici, raditi lojalno sa svim državama članicama i institucijama", rekao je sredinom lipnja mađarski ministar za europska pitanja Janos Boka kada je predstavio program predsjedanja.

"Istodobno, vjerujemo da Mađarska ima snažan mandat za provođenje snažne europske politike. Naš će rad odražavati ovu viziju Europe", dodao je. Programsko geslo Mađarske "Učinimo Europu ponovno velikom" ponavlja poklič Orbanova "dobrog prijatelja", bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, a već je izazvao buru u Bruxellesu.

Nakon što je Mađarska zadnji put predsjedala EU 2011. godine, ovaj put je 61-godišnji nacionalistički vođa još borbeniji. Obećao je da će "okupirati Bruxelles" tijekom kampanje za europske izbore početkom lipnja oslanjajući se na desničarski proboj.

Orban nije uspio srušiti von der Leyen

No iako su krajnje desničarske stranke napredovale, Orbanova stranka Fidesz trenutačno je izolirana i ne može pronaći skupinu u Europskom parlamentu koja joj odgovara. Orban je jučer objavio da želi osnovati vlastitu skupinu, zajedno s austrijskom krajnje desnom Slobodarskom strankom (FPOe) i centrističkom strankom ANO bivšeg češkog premijera Andreja Babiša.

I dalje trebaju stranke iz najmanje četiri druge zemlje da im se pridruže. Prošlog tjedna Orban nije uspio poništiti dogovor o povratku Ursule von der Leyen na čelo moćne Europske komisije i dvoje drugih iz centrističkog saveza koji su preuzeli ostale visoke dužnosti.

U međuvremenu, Von der Leyen je odgodila kurtoazni posjet Budimpešti, prvotno planiran za početak predsjedanja. Novi datum nije određen. Kako bi dobio potporu za mađarski program, Orban je prošli tjedan obišao ključne europske prijestolnice.

Prošli tjedan usvojen novi paket sankcija protiv Rusije

Među sedam prioriteta zemlje za njezino predsjedanje EU su zaustavljanje "ilegalnih migracija" i dovođenje zemalja zapadnog Balkana "korak bliže" članstvu u EU. Orban može iskoristiti predsjedništvo za određivanje agende, ali ne može postići rezultate bez potpore Komisije, rekao je za AFP Daniel Hegedus, viši suradnik u German Marshall Fundu.

Također je istaknuo da mađarski premijer ima ograničene mogućnosti da pokvari nešto budući da su odlazeće belgijsko predsjedništvo i institucije EU požurili s donošenjem važnih odluka. Prošlog je tjedna Europska unija usvojila novi paket sankcija protiv Rusije i službeno pokrenula "povijesne" pristupne pregovore s Ukrajinom.

"Svi su težili smanjenju nestabilnosti i time suzili manevarski prostor mađarskom predsjedanju", rekao je Hegeduš. Ali može se očekivati više "trolanja na komunikacijskoj fronti", dodao je. Među bitkama koje Mađarska vodi s Bruxellesom Budimpešta želi otključati milijarde eura iz fondova EU zamrznutih zbog nekih pitanja, uključujući prava LGBTQ osoba, tretman tražitelja azila i javne nabave.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.