Orban u iznenadnom posjetu Zelenskom traži primirje. Stigao mu odgovor

Foto: Profimedia

Mađarski premijer Viktor Orban danas je iznenada posjetio Kijev, glavni grad Ukrajine, gdje se susreo s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Radilo se o prvom posjetu mađarskog premijera Ukrajini u gotovo dvije i pol godine rata.

Velik dio Zapada smatra Orbana europskim liderom koji je uvjerljivo najbliže Vladimiru Putinu. U više je navrata kritizirao zapadno slanje vojne pomoći toj napadnutoj zemlji i zbog toga svijet s velikim zanimanjem prati današnji Orbanov iznenadni posjet Kijevu.

Orban i Zelenski su nakon sastanka izašli pred novinare i održali zajedničku press-konferenciju.

"Zamolio sam predsjednika Zelenskog da razmotri je li moguće napraviti pauzu (u borbama), prekid vatre, a potom pokrenuti pregovore", rekao je Orban na zajedničkoj presici sa Zelenskim. Mađarski premijer je na presici pohvalio mirovne inicijative Ukrajine, ali je rekao da "traju predugo."

Što se tiče prekida vatre, Orban je rekao da bi bio "vremenski ograničen" te bi "omogućio da se ubrzaju mirovni pregovori." Po njegovim riječima, razgovor sa Zelenskim bio je iskren. "Prenijet ću, naravno, sadržaj tih razgovora Vijeću EU-a kako bi se moglo donijeti potrebne europske odluke", rekao je. 

Što je Zelenski odgovorio?

Zelenski je, javlja AFP, Orbanu rekao da "Ukrajina treba pravedan mir."

"Cijenimo ovaj posjet odmah nakon što je Mađarska preuzela predsjedavanje Europskom unijom. To je jasna poruka o našim zajedničkim europskim prioritetima te o tome koliko je važno da u Ukrajini zavlada pravedan mir", rekao je Zelenski.

Također ja pozvao da se zadrži "dovoljnu razinu" vojne pomoći koju Europa šalje Kijevu.

Orban došao kad je Mađarska preuzela predsjedanje EU-om

Posjet dolazi u trenutku kada Mađarska preuzima rotirajuće predsjedanje Vijećem EU-a. To je izazvalo burne reakcije, a neki europski dužnosnici pozvali su predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela da suspendira mađarsko predsjedanje.

Budimpešta se opetovano protivila pristupanju Ukrajine NATO-u i EU-u, kao i sankcijama Rusiji, potkopavala napore Zapada za pomoć Ukrajini i održavala bliske odnose s Moskvom tijekom cijelog rata. To je dovelo do pogoršanja odnosa između Ukrajine i Mađarske, koji su već bili zategnuti prije 2022.

Kako javljaju ukrajinski mediji, Orban i Zelenski su razgovarali o dugogodišnjim problemima između dviju zemalja i koracima prema poboljšanju odnosa.

Nakon bilateralnih razgovora Zelenski i Orban rekli su novinarima da je njihov susret važan korak k rješavanju dugogodišnjih problema između dviju zemalja.

Što su još rekli?

"Sadržaj naših današnjih razgovora može postati temelj za budući bilateralni sporazum između naših država, koji će regulirati naše odnose", rekao je Zelenski, a prenosi Europska pravda.

"Želimo uspostaviti odnose između naših zemalja i potpisati sporazum o suradnji s Ukrajinom, sličan onima koje je Mađarska već potpisala s drugim susjedima", istaknuo je Orban.

Mađarski premijer također je ponudio potporu modernizaciji Ukrajine, pohvalio napredak u rješavanju pitanja mađarske manjine u zemlji te sugerirao da bi Zelenski trebao razmisliti o prekidu vatre s Rusijom kao bržem putu prema miru.

Kako je Ukrajina ranije reagirala na pozive na primirje?

Kijev je ranije odbacio privremeni prekid neprijateljstava, rekavši da bi to samo pružilo priliku Rusiji da pregrupira svoje snage. Umjesto toga, Ukrajina i Švicarska organizirale su globalni mirovni summit u lipnju bez sudjelovanja Rusije, kako bi razmotrile moguće korake prema miru.

Orban i Zelenski dogovorili su se i da otvore prvu školu za djecu koja govore ukrajinski u Mađarskoj.

"Ostavit ćemo rasprave iz prošlosti iza nas"

Orban je početkom godine stavio veto na 50 milijardi eura pomoći EU-a za Ukrajinu. Pomoć je naposljetku odobrena, ali s odgodom, što su ukrajinski dužnosnici kritizirali.

No sada je govorio o "poboljšanju" bilateralnih odnosa između Budimpešte i Kijeva. "Nastojat ćemo ostaviti rasprave iz prošlosti iza nas", rekao je.

Ukrajina kao uvjet za mir traži da se ruske snage povuku s njezina teritorija, a Moskva traži da joj prepusti pet regija i odrekne se ambicija da uđe u NATO.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.