10 najbizarnijih jela koja možete probati u Kini
KINEZI vole jesti, a osim popularnog woka, gyoza i dim suma, na meniju se nerijetko nađu i neka druga, u najmanju ruku, neobičnija jela, na koja mi nismo navikli.
Poznato je da u Aziji jedu svašta (nedavno smo pisali da tamo jedu i žive hobotnice), a sada ćemo se fokusirati na Kinu i neka od najbizarnijih jela koja tamo možete kušati. Biste li se usudili?
Ovčji penis
Da, dobro ste pročitali. U Kini je delicija ovčji penis pečen na žaru, a poslužuje se na štapiću dok je još vruć, i to najviše u Pekingu. Ovo je jedno od kineskih jela koje bi se malo tko usudio probati, no Kinezi ga vole jer je navodno pravi afrodizijak.
Očna jabučica tune
U Kini, ali i Japanu često kao predjelo poslužuju očnu jabučicu tune. Kuhari lagano pirjaju očne jabučice u mješavini soja umaka i mirina ili sa sezamovim uljem i đumbirom. Same očne jabučice baš i nemaju neki okus, a većina ih uspoređuje s lignjama, dagnjama ili tvrdo kuhanim jajima.
Juha od ptičjeg gnijezda
Ova je juha statusni simbol, a još u vrijeme drevne Kine konzumirali su je vladari i visoki dužnosnici. I danas se smatra jednom od najskupljih juha na svijetu, a pravi se od gnijezda male kineske ptice čičavke. Ptica pravi gnijezdo od vlastite sline, koja se stvrdne kada je izložena zraku, a za pripremu ove juhe pomiješaju se ptičja slina i pileći temeljac.
Pileći testisi
Pileći testisi pojavljuju se na mnogim jelovnicima u Hong Kongu. Izgledaju poput velikih bijelih zrna graha, a uglavnom se kuhaju ili prže, tako da su izvana hrskavi, a iznutra mekani. Poslužuju se u temeljcu s rižom ili rezancima po izboru.
Balut
Balut (o kojemu smo više pisali ovdje) zapravo je pačji zametak u razvoju koji se kuha i jede u ljusci. Kinezi to obožavaju jesti, a najdraži dio im je ispijanje tekućine koja se nalazi u jajetu. Osim u Kini, balut se jede i u drugim zemljama, kao što su Filipini, Laos, Kambodža i Vijetnam.
Škorpioni
Škorpioni su popularan kineski snack, a najčešće se poslužuju prženi na štapiću, začinjeni začinima po izboru. Ne samo da se škorpioni i insekti redovito jedu u Kini već ćete ih naći i u Tajlandu i drugim zemljama istočne Azije.
Jaja stara sto dana
Malo tko bi se usudio jesti ovaj kineski specijalitet - pačja jaja premazana vapnom, pepelom i blatom, namočena u salamuri 100 dana. Nakon 100 dana žumanjak pozeleni, bjelanjak postane želatinast i tamno smeđ, a jaja navodno imaju okus kremastog sira s jakim mirisom.
Juha od zmija
Vrlo je često jelo u Hong Kongu, posebno tijekom zime, kada je hladno. Juha od zmija smatra se gurmanskim jelom. Juha se poslužuje s naribanom zmijom, a mnogi koji su ju probali kažu da zmija ima okus po piletini.
Smrdljivi tofu
Već i samo ime ovog jela odbija većinu ljudi, čak i prije nego što ga kušaju. To je fermentirani tofu koji ima vrlo snažan miris, a tradicionalno se fermentira u salamuri s povrćem i mesom, ponekad mjesecima. Obično se prodaje na tržnicama ili štandovima uz cestu kao međuobrok ili u barovima kao prilog jelima, no nikada u restoranima.
Pečeni golubovi
Pečeni mladi golubovi smatraju se delikatesom u Hong Kongu, a priprema ih se tako da se cijeli golub umoči u marinadu od soje, rižinog vina i zvjezdastog anisa i peče na štapiću dok mu kožica ne postane hrskava, a meso mekano. Nezaobilazno je jelo za praznike poput kineske Nove godine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati