USKRS je jedan od najvećih kršćanskih blagdana, ali se diljem svijeta obilježava na različite načine. Svaka kultura ima svoje jedinstvene tradicije koje uključuju i hranu koja se na taj dan priprema i dijeli s obitelji i prijateljima. Namirnice koje se koriste, način pripreme, posluživanje, kada i kako jesti - puno su više od samog recepta.
Uskrsna hrana odražava bogatu kulturnu baštinu i simboliku svakog područja na kojem se slavi. Otkrijte što se jede na Uskrs u 20 različitih zemalja i saznajte priče i običaje koji se kriju iza svakog zalogaja.
1. Žurek - Poljska
Žurek je juha od kiselog raženog brašna, kobasica, mrkve, bosiljka i drugih začina te se u Poljskoj smatra jednim od tipičnijih uskrsnih jela. Diljem Poljske se mogu pronaći različite varijacije ove juhe, a često se poslužuje u jestivoj zdjelici od kruha uz dodatak prepolovljenih tvrdo kuhanih jaja.
Iako može biti prilično kisela, žur je vrlo cijenjena juha koja se, osim na Uskrs, jede i u drugim dijelovima godine.
2. Fanesca - Ekvador
Fanesca je juha koja se u Ekvadoru tradicionalno priprema tijekom Velikog tjedna. Sastojci dolaze iz svih regija zemlje i ovo jelo predstavlja raznolikost Ekvadora, kao i jedinstvo ekvadorskog naroda.
To je bogata juha koja obično sadrži bakalar kuhan u mlijeku, sir, grah, češnjak i 12 vrsta žitarica koje simboliziraju 12 apostola Isusa Krista. Sastojci i točan način pripreme razlikuju se regionalno ili čak od jedne obitelji do druge, a u pravilu se priprema i poslužuje samo u tjednu prije Uskrsa.
3. Le Gigot d ́Agneau Pascal - Francuska
Francuski uskrsni jelovnik se, za razliku od mnogih zemalja koje preferiraju ribu, temelji na crvenom mesu. Gigot na francuskom znači but, a agneau pascal se odnosi na uskrsno janje. Na Uskrsnu nedjelju janjeći but se obično peče u pećnici s raznim začinima i poslužuje s krumpirom i graškom ili grahom.
4. Jela s bakalarom - Brazil
U Brazilu je na Uskrs običaj jesti bakalar pripremljen na razne načine. Ovu ribu su u zemlju donijeli Portugalci, a jedno od najpopularnijih tradicionalnih uskrsnih jela je Bacalhoada.
Bakalar se obično kuha s različitim povrćem, poput luka, krumpira, paprike i maslina, pa poslužuje uz pirjanu rižu, povrće i različite umake. Bacalhoada se može poslužiti hladna ili topla, a smatra se jednom od ključnih delicija tijekom uskrsnog ručka u mnogim dijelovima Brazila.
5. Pečena šunka - SAD
Amerikancima je glavni uskrsni obrok večera za koju se obično jede pečena šunka slatkastog okusa. Šunka se najčešće glazira slatkim premazom ili marinadom kako bi se postigla hrskava vanjština, a ponekad se prekrije i kriškama ananasa.
6. Pizza Chiena - Italija
Pizza Chiena je tipično uskrsno jelo iz regija Kampanije i Lacija u južnoj Italiji. Prema tradiciji, priprema se na Veliki petak, a jede na Veliku subotu. Unatoč nazivu, izgledom i okusom se dosta razlikuje od tradicionalne pizze i više podsjeća na slanu pitu. Tijesto sadrži mast, a nadjev može sadržavati razne sastojke, uključujući suhomesnate proizvode, sir i jaja.
U Kampaniji i Laziju punjena je tučenim jajima, hladnim narescima poput sirove šunke i sirevima kao što su pecorino ili provolone. Drugdje se često koriste tvrdo kuhana jaja, naresci variraju od kobasica do raznih salama, a sirevi koji se najčešće koriste su pecorino i toma ili ricotta kao alternativa tomi.
7. Paska - Rusija
Paska je tradicionalno svečano jelo koje se u istočnim pravoslavnim zemljama izrađuje tijekom Velikog tjedna, a zatim na Veliku subotu donosi u crkvu na blagoslov. Priprema paske obično započinje tjedan dana prije Uskrsa, kada se sir i vrhnje pomiješaju i stave u sito kako bi se ocijedio višak tekućine.
Nakon toga se dodaju šećer, maslac i suho voće te se sve dobro promiješa. Smjesa se stavlja u poseban kalup u obliku piramide i ostavlja u hladnjaku kako bi se stisnula.
Paska ima važno mjesto u ruskoj uskrsnoj tradiciji, a njezina piramidalna forma simbolizira Isusov grob. Na dan Uskrsa paska se ukrašava simbolima povezanim s Uskrsom, poput križa i slova XB (što znači "Krist je uskrsnuo"), te se obično poslužuje uz kuhana jaja, kruh i vino. Postoje i različite regionalne varijante, koje uključuju dodatke poput badema ili vanilije.
8. Pasca - Rumunjska
Jedno od najpopularnijih uskrsnih jela u Rumunjskoj je slatki kruh od sira i grožđica okruglog oblika i zlatne boje, koji simbolizira sunce i život. Na Veliku subotu Rumunji pripremaju ovaj kruh kod kuće kako bi ga blagoslovili na uskrsnoj misi. Vjeruje se kako ovo jelo ima korijene u pretkršćanskim tradicijama, a njegova bi konzumacija trebala osigurati blagostanje u mjesecima koji dolaze.
9. Capirotada - Mexico
Tipična uskrsna hrana iz Meksika koja se počinje jesti tijekom korizme. Capirotada je puding od kruha s voćem, a recepti se dosta razlikuju ovisno o regiji. Sastojci koji ne smiju nedostajati su kruh, voće, klinčići i cimet. Ovaj desert simbolizira Isusovo raspeće, pa je tako kruh tijelo, štapići cimeta križ, a klinčići nokti.
10. Pita Pascualina - Argentina
Uskrsni stol u Argentini je snažno vezan uz europske tradicije, a ovo je jelo porijeklom iz Ligurije u sjevernoj Italiji. Slana pita je punjena špinatom, artičokama, peršinom, ricottom i cijelim kuhanim jajima. Jaja predstavljaju Kristovo uskrsnuće, dok 33 sloja tijesta simboliziraju Isusove godine života.
11. Tsoureki - Grčka
Tsoureki je slatki pleteni kruh, čija je simbolika vezana uz pogansku i kršćansku tradiciju. I za jedne i druge kruh predstavlja život, dok pleteni kruh ima različita značenja. Prema poganskim tradicijama, tjera zle duhove, dok kod kršćana pletenica od tri dijela simbolizira Sveto Trojstvo. Nakon pečenja na kruh se stavljaju jaja obojena crvenom bojom koja predstavljaju Kristovu krv.
12. Mona de Pascoa - Španjolska
U nekim regijama Španjolske, točnije u Kataloniji, djeca s nestrpljenjem čekaju ponedjeljak kako bi od svojih kumova dobila ova uskrsna peciva. U izvornom obliku to su jednostavna brioš peciva ukrašena kuhanim jajima. Međutim, kod djece su puno popularniji složeniji oblici koji izgledaju poput tematskih rođendanskih torti.
13. Colomba Pasquale - Italija
Colomba Pasquale, ili jednostavno Colomba, talijanski je uskrsni kolač koji potječe iz Lombardije. Obično se radi od slatkog tijesta s kvascem koje sadrži kandiranu koricu naranče, u obliku je golubice koja predstavlja mir i prelijeva se šećerom i bademima. Tradicionalno se poslužuje tijekom proslave Uskrsa i često se daje kao dar.
14. Hot Cross Buns - Engleska
Izvorno su se ove kiflice punile suhim voćem i konzumirale na Veliki petak. Danas ih je lako pronaći tijekom cijele godine, a obično su punjene čokoladom i orasima. Križ nacrtan na ovom pecivu predstavlja Kristovo raspeće i tjera zle duhove. Prema tradiciji, poklon ovoga peciva bi trebao ojačati prijateljstvo.
>> Hot cross buns - povijest, recept i savjeti za pripremu popularnih slatkih peciva
15. Mämmi - Finska
Jedno od tipičnih finskih uskrsnih jela je Mämmi, desert od raženog brašna, slada, melase, vode, soli i korice naranče. Tradicionalna priprema može potrajati i 3 do 4 dana, ali je ovu slasticu zato lako pronaći u trgovinama. Poslužuje se s vrhnjem na Veliki petak, dan kada biste trebali izbjegavati kućanske poslove i jesti jednostavna, hladna jela.
16. Pinca - Slovenija i Hrvatska
Pinca je slatki kruh koji se priprema od pšeničnog brašna, jaja, šećera, mlijeka, grožđica, korice limuna ili naranče, a često uključuje i prošek. Izvorno je bila dio poganskih proslava dolaska proljeća, no s vremenom je postala dio kršćanske tradicije. Kao i u drugim kulturama, pinca se mora blagosloviti na Veliku subotu da bi se jela na Uskrsnu nedjelju.
17. Chakapuli - Gruzija
Chakapuli je tipična gruzijska uskrsna hrana koja se sastoji od janjećeg gulaša na bazi bijelog vina, lišća estragona, tkemalija (gruzijskih zelenih šljiva), vlasca i zelene paprike. Ovaj gulaš se poslužuje vruć uz domaći kruh i, iako se može konzumirati tijekom cijele godine, najpopularniji je u proljeće, kada šljive još nisu zrele.
18. Souvla - Cipar
Souvla je janjeći ražnjić koji Ciprani jedu za ručak na Uskrsnu nedjelju. Konzumiranje ove vrste mesa na Cipru je način odavanja počasti žrtvi Jaganjca Božjeg.
19. Escovitch - Jamajka
Na Jamajci se za Uskrs uglavnom jede riba. U ovom tradicionalnom jelu, nakon prženja, riba se marinira u pikantnom umaku od bijelog luka s trakicama mrkve i paprike. Escovitch se poslužuje na Veliki petak s bijelom rižom ili bammyjem, tradicionalnim kruhom od manioke.
20. Påskmust - Švedska
Påskmust je švedsko bezalkoholno piće pripremljeno od ekstrakta hmelja, slada i začina, proizvedeno posebno za Uskrs. Nastalo je 1910. godine kao bezalkoholna alternativa pivu. Brojke najbolje pokazuju koliko Šveđani vole ovo piće. Samo tijekom Velikog tjedna, koji prethodi Uskrsu, popije se 10 milijuna litara. Ostatak godine isto piće nosi ime Julmust.