Reakcije na vegansku sarmu se ne stišavaju: "Zar vam ništa nije sveto?!"

Foto: Shutterstock

NEDAVNO smo vam pisali o veganskoj sarmi u koju umjesto mesa ide crvena leća pomiješana s rižom, a svi ostali sastojci su manje-više isti kao i kod klasične sarme, s nezaobilaznim kiselim zeljem i pireom za prilog (recept je ovdje). 

Sarma bez mesa hit je među veganima i vegetarijancima, a probali su je i mnogi mesojedi, no mnogi će reći da sarma jednostavno nije sarma ako je bez mesa.

>> Sarma bez mesa hit je među veganima, znamo kako je napraviti

Upravo je ta sarma bez mesa izazvala popriličnu raspravu na našem Facebooku, i to ispod recepta za vegansku sarmu, gdje smo vas pitali jeste li ju već probali. I dok su je neki probali i super im je, drugi za sarmu bez mesa ne žele ni čuti.

"Nije meso koje daje šmek, već kiselo zelje, temeljac i pire"

Dvije čitateljice napisale su da su vegansku sarmu već kuhale i da im je super, a treći se čitatelj složio da je, iako ju radi na malo drugačiji način, puno bolja od normalne. "Obožavam, imam više različitih verzija i sve su za prste polizati", napisala je još jedna čitateljica.

S tom se tvrdnjom složila i još jedna čitateljica, koja uvijek radi vegansku sarmu, dok njezina mama radi klasičnu, mesnu, i kaže da ne primjećuje razliku. "Nije meso ili tofu koje daje šmek, već dobro kiselo zelje, temeljac i pire", smatra ona.

>> Uz ove savjete, sarma će vam svaki put ispasti savršeno, a jest ćete ju danima

Veganska sarma trebala bi imati svoje ime

No, puno je i onih koji smatraju da ovo nije sarma jer u njoj nema mesa. "Mislim da je velika uvreda ovako nešto nazvati sarmom", smatra jedan čitatelj, a druga se čitateljica slaže s njim. "Zna se što je tradicijska sarma. Ostale inačice bi trebale imati svoje ime", piše ona.

"Zar vam ništa nije sveto?!", "Nije loše kao prilog ako se kuhala s dosta suhog mesa", "Život je prekratak da biste se pretvarali da volite vegansku sarmu", još su neki od komentara onih koji nisu baš oduševljeni bezmesnom verzijom sarme.

Malo o nazivu "sarma"

Ime ovog jela dolazi od turske riječi "sarma", što znači "zamotano", a u nekim drugim dijelovima svijeta isto to jelo zove se dolma, što na turskom znači "punjeno". Iako je nama najpoznatija sarma s mljevenim mesom i kiselim kupusom, u Turskoj se često priprema bez mesa, s lišćem vinove loze ili blitvom, pa veganska sarma kao takva nije nikakva novost u drugim dijelovima svijeta.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.