NOVA bi godina u Zagrebu mogla biti godina u kojoj ćemo se bolje upoznati i češće imati priliku jesti dim sum - nedavno se otvorio azijski restoran Yezi koji u svom jelovniku, između ostalog, nudi i opsežnu listu dim suma uz izbor ranih japanskih čajeva, a uskoro se otvara i Kiyomi Vida Nikolića i Davora Bienenfelda, u kojem će se sve vrtjeti oko dim suma.
Sigurno znate da dim sum ima veze s azijskom kuhinjom, no što je to točno? Istražili smo o kakvoj je hrani riječ, kakve sve verzije dim suma postoje, kako se jede, ali i kratku povijest ovog kineskog jela koje je popularno diljem svijeta, pa i kod nas.
Što je dim sum?
Dim sum je tradicionalno kinesko jelo koje se sastoji od malih porcija dumplingsa koji se jedu uz čaj, a najčešće se jede kao brunch. Danas je dim sum popularan diljem Kine, ali i diljem svijeta, no vjeruje se da jelo potječe iz regije Guangdong na jugu Kine, odakle je stiglo do Hong Konga.
Ova je kultura započela u čajanama u drugoj polovici 19. stoljeća u lučkom gradu Guangzhou. Trgovci koji su putovali Putem svile radili bi pauze u čajankama za dim sum. Kako su nastavili putovati, praksa se nastavila širiti i stekla je popularnost diljem regije, posebice u Hong Kongu.
Dim sum se naručuje tako da se prvo odabere čaj, koji je središnji dio obroka, a zatim se naručuju i ovi zalogajčići koji se dijele u nekoliko vrsta prema punjenju i načinu pripreme - mogu biti kuhani na pari, prženi ili pečeni.
Razne vrste dim suma
Riječ je, dakle, o malim porcijama dumplingsa (najčešće tri do četiri komada) od plodova mora, mesa i povrća koje se pripremaju na različite načine. Postoje razne vrste, a najpopularniji su dumplingsi sa škampima, siu mai sa svinjetinom, xiaolongbao sa svinjetinom, cha siu bao s ljepljivom svinjetinom, pileće nožice i cheong fun ili rižini rezanci.
Dumplingsi sa škampima poznati su i kao har gow ili xia jiao i jedno su od najpopularnijih dim sum jela. Riječ je o komadićima škampa omotanima tankim tijestom za dumplingse koji se poslužuju u posudi za kuhanje na pari od bambusa. Na sličan način poslužuje se i siu mai, samo što je ovo jelo obično punjeno svinjetinom, a ponekad i škampima.
@two.plaid.aprons Let’s make Shumai! One of the most requested dim sum recipes you guys asked for and one of our favorites! Full Recipe is on our Blog, LlNK is in our Bl0! Just type “Shumai” in the search!❤️ #shumai #dimsum #chinesetakeout #easyrecipes #fyp #recipes #foryourpage ♬ Married Life (From "Up") - Gina Luciani
Xiaolong bao poznate su i kao okruglice za juhu, a pune se vrućim temeljcem za juhu i svinjetinom te se također poslužuju u posudi za kuhanje na pari od bambusa i porijeklom su iz Šangaja. Njima su slični i cha siu bao koji se pune ljepljivom svinjetinom sa slatkim BBQ umakom.
Pileće nožice također su jedno od popularnih dim sum jela - prvo se prže u ulju, a zatim se pirjaju u slatkom umaku od fermentiranog crnog graha dok ne omekšaju. Popularni su i cheong fun ili rižini rezanci kuhani na pari, a njih se obično namota oko škampa ili nekog drugog mesa.